menu
person

16:32
Staw w kraju własnymi rękami

Własny staw na wsi to wspaniała okazja nie tylko do dodania skrętu do projektu krajobrazu, ale także do wprowadzenia harmonii w otaczającą przestrzeń. Cokolwiek powiesz, fajnie jest usiąść na ciepłej ławce z dobrą książką, wdychać zapach ziół i słuchać odgłosów bieżącej wody. Stwórz taki cud własnymi rękami nie jest tak trudne, konieczne jest tylko przestrzeganie ogólnych zasad. 

Właściwa lokalizacja - zobowiązanie zadbanego stawu
Pierwszą rzeczą, o której należy pomyśleć, to wybór miejsca. Po stawu - żywy organizm, dany system biologiczny, w którym wszystko jest ze sobą połączone, a zatem, wybierając jego lokalizację, należy uwzględnić następujące czynniki:
lepiej stworzyć staw na otwartym terenie. Obecność dużych drzew w pobliżu jest niepożądana: po pierwsze, ich korzenie mogą uszkodzić sztuczny staw, a po drugie, zatykają go opadłymi liśćmi i gałęziami;

 • słoneczny strona powinna być niebezpieczne ciągłego podgrzewania powierzchni stawu, nie tylko słońce wysycha, ale również wspomaga tworzenie się wody z bakterii, śluzu - woda zacznie rozkwitać;
 • lepiej rozważyć z góry możliwość dalszej rozbudowy zbiornika (jeśli pozwala na to rozmiar witryny). Z reguły później trudno jest się zatrzymać: pojawiają się nowe pomysły, chęć dodania mostów, fontann, elementów dekoracyjnych, co wymaga dodatkowej przestrzeni.
 • Wybieramy materiał

  Zanim zaczniesz kopać fundament, musisz zdecydować, co będzie podstawą Twojego stawu. Współczesny rynek może zaoferować kilka rozwiązań do stworzenia sztucznego stawu:
  może to być gotowa forma z polichlorku winylu lub bardziej wytrzymałe włókno szklane. Różnica w cenie jest rekompensowana wyższą wydajnością tej ostatniej;
 • Specjalna folia, wykonana z polichlorku winylu lub gumy butylowej. Pierwszy materiał będzie trwał około 10 lat, kauczuk butylowy jest bardziej trwały, jego żywotność sięga 30-50 lat.
 • Każdy z tych sposobów ma swoje zalety: użycie formy sprawia, że ​​proces jest szybszy i wygodniejszy - wystarczy tylko wykopać dół pożądanego kształtu i umieścić go w środku. Za pomocą filmu można stworzyć staw o dowolnej wielkości, aby nadać mu naturalną, naturalną formę. Co wybrać - każdy rozwiązuje się, wychodząc od idei projektu, możliwości finansowych i wolnej przestrzeni.
  Przyjrzymy się bardziej szczegółowo stawowi utworzonemu za pomocą powłoki filmowej. Przede wszystkim powinieneś wykopać dół fundamentowy. Prace te można wykonać za pomocą koparki lub niezależnie, jeśli ma powstać mały staw. Wstępnie stwierdzając zebrano przez KOŁKI kształtu przyszłej zbiornika, oderwanych tarasach, których głębokość wynosi 30 cm, a szerokość -. 20 cm Dalsze wydobytych główny miski. W tym przypadku należy zauważyć, że nachylenie poziomie brzegu powinna wynosić 45 ° C, a minimalna głębokość. - 60-80 cm więcej płytkich staw w zimie będzie całkowicie zamrozić, a latem zbyt ciepłym, co może skutkować matrycowych wszystkich flory i fauny mini-stawem .
  Aby następnie zamocować folię, wzdłuż obwodu zbiornika oddziela się fosa, której głębokość wynosi około 15 cm.
  Etapy tworzenia
 • Gdy fundament jest gotowy, dno przyszłego zbiornika musi zostać wyrównane, usunięte zostaną wszystkie małe i duże kamienie, które mogą uszkodzić powłokę. Jego powierzchnię wylewa się na 5 cm czystym, wymytym piaskiem i przykrywa się tkaniną geotekstylną. Spełnienie tych warunków pozwoli ochronić powłokę przed uszkodzeniem i przedłużyć jej żywotność.
  Kolejnym etapem będzie ułożenie folii PVC lub kauczuku z gumy butylowej. Rozmiar płótna obliczany jest na podstawie całkowitej długości stawu i jego podwójnej głębokości. Aby naprawić płótno wzdłuż krawędzi, robimy zapas o wartości około pół metra.
  Arkusz układa się swobodnie, mocując krawędzie wzdłuż obwodu cegłami. Następnie napełnij staw wodą. Nie spiesz się natychmiast: musisz poczekać około jednego dnia, aby materiał przybrał pożądany kształt. Kadrowanie nadmiaru filmu, pozostaw pod ślepcem 25 cm.
 • Wybór materiału dla obszaru niewidomego jest indywidualną kwestią gustu: może być wykonany z płytek, kamienia, cegły i innych. Nakładany jest na zaprawę cementową, a jego szerokość powinna wynosić co najmniej 60 cm,
  tworzymy indywidualny styl, a po wykonaniu głównych prac pojawia się najprzyjemniejszy moment - dekoracja stawu. Biorąc pod uwagę jego rozmiar, można zaludnić go rybami, roślinami wodnymi, zainstalować fontannę lub podświetlenie. Na brzegu można zrobić ławkę, zamontować altanę lub grill - wszystko, co pozwoli ci cieszyć się resztą w całości.

  Utrzymujemy porządek

  Oczywiście, jak każda konstrukcja, staw ogrodowy wymaga pewnej opieki. Nie jest to takie trudne, jeśli wybierzesz odpowiednie rośliny wodne - stopniowo następuje równowaga biologiczna, a system sam się reguluje, będziesz musiał jej tylko trochę pomóc. Wszystkie czynności związane z opieką są proste i logiczne:
  Latem wystarczy oczyścić chwasty wokół stawu, az wody - nitkowate algi. Można to zrobić zwykłym rake, użyj sieci i innych urządzeń. Możesz także kupić specjalne chemikalia - oczyszczą staw i nasycą wodę tlenem, nie uszkadzając mieszkańców stawu.
 • Jeśli staw wyschnie - zalać wodą.
 • Jesienią konieczne jest usunięcie liści z powierzchni w czasie, w przeciwnym razie opadają na dno; przeszczep w zbiorniku niektórych roślin do zimowania; aby rozrzedzić zbyt gęstą roślinność. Nad powierzchnią stawu należy wyciągnąć specjalną siatkę - chroni zbiornik przed gruzem. Wszystkie urządzenia są również czyszczone na zimę.
 • Wiosną wyciąć suszone łodygi, oczyścić ściany i dno stawu z mułu (w tym celu stosuje się specjalną technikę). W kwietniu instalujemy i uruchamiamy fontannę.

 • Wszystkie te wysiłki nie będą wymagać od ciebie poświęcenia czasu i wysiłku - wszelka ostrożność jest podejmowana stopniowo. Co więcej, w pełni płacą za siebie emocjami, jakie przynosi ta wspaniała przestrzeń życiowa.

 • Z redakcji. Prosty krok , który pomoże ci sam zaplanować system nawadniania.
  Następny artykuł - artykuł: Twój własny staw
  Источник: https://7dach.ru/Massimo/prud-na-dache-svoimi-rukami-1301.html
Wyświetleń: 19 | Dodał: Rostic | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0
avatar